Crossfit nedir?

Genellikle crossfit vücut geliştirme ile karıştırılmaktadır. Lakin corssfit vücut geliştirmekten çok daha farklı bir kondisyon ve programı içermektedir. Vücut geliştirme kendine has diyet programı ile birlikte çeşitli ağırlık kaldırma ile birlikte kalori alırken bu kalori kasa dönüştürerek kas geliştirme sporudur. Vücut geliştirme de belli bir bölgeye yoğunluk gösterilip o bölgede ki kası çalıştırırken corssfit bundan çok farklıdır.

Crossfit sporu daha deminde belirttiğimiz üzere vücut geliştirmekten oldukça farklıdır. Vücut geliştirmenin aksine daha kısa süren antrenmanları vardır ve antrenmanın tümü ısınma ile geçerken wod ve soğuma ile birlikte en fazla 50 dakikayı bulmaktadır. Wod’un açılımı ise Workout of the day yani günün egzersizidir.

Her gün farklı bir egzersiz yaparak belli bir programın dışına çıkılarak kondisyon ve antrenmanlar gerçekleştirilir. Crossfit’i bireysel olarak yapmak isteyenler ise open box ( Serbest Kullanım ) adı verilen saatler arasında salona giderek çalışmalılardır.

Her bir mesleğin ve sektörün kendine has terimleri olduğu gibi Crossfit sporunun da kendine has terimleri vardır. Open box, WOD bu gibi kelimeler bu tür terimlere örnek olarak gösterilebilir. Eğer bu terimlerin anlamlarını bilmiyorsanız Crossfit antrenörlerine sorarak öğrenebilirsiniz.

CrossFit için Uygulanan Adımlar

Crossfit sporuna merak sarıp, bu sporu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki öncelikle hiçbir türlü sağlık probleminiz olmamasıdır. Ciddi bir sakatlık geçirmiş ve sağlığınıza kalıcı bir hasar bırakmışsanız veya uzun süreli sakatlıklarınız olduysa bu sporu yapmadan önce bir uzmana danışmalı daha sonrasında CrossFit antrenörüne danışarak bilgi almalısınız.

Bu sporu yapmanıza engel herhangi bir sağlık sorunu, bu sporla birlikte daha fazla tetiklenebileceği için kesinlikle önce bir uzmana görüşmeli ve sağlığınızın bu spora elverişli olup olmadığını öğrenmelisiniz.

CrossFit sporu aşığı yoğun bir tempoyla yapılmaktadır. Bu yüzden herhangi bir sağlık sorununuzda tekrarlanan yaralanma veya sakatlıklarınız olabilir. İşte bu yüzden bir hekimle görüşmeniz dâhilinde eğer müsait ise bu sporu yapmalısınız.

Üstelik CrossFit bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir vücut sporudur. Eğer siz spor yapmayı bilmiyor, kondisyonlarınızı eksik bırakıyor yani gerekli olan ısınma ve beden egzersizliğini yapmıyor ve bu konuda eksik bilgiye sahipseniz önce CrossFit uzmanı veya yaşam koçları tarafından bilgi almalısınız. Bilgi almadan bu spora başlanmamalıdır.

CrossFit Uygulanan Egzersizler

CrossFit kesinlikle halter gibi ağırlıkları kaldırarak belli bir bölgeyi çalıştıran bir spor değildir. Crossfit sporunun kendine has antrenmanları vardır ve belli bir programı yoktur. WOD ( Günün Egzersizi ) denilen bir sistem ile günlük antrenmanlar yapılmaktadır.

Tabii ki bu antrenmanlarda serbest ağırlık kullanılabilir lakin burada önemli olan sadece bir bölgenin değil, vücudumuz da ki her kasın çalışmasına yani bu sayede bütün vücudumuzun dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

CrossFit ile metabolizmanızı hızlandırarak hormonlarınızı aktif edebilirsiniz. Bu sayede yağlarınızı yakarak fit bir görünümü de yakalayabilirsiniz.  Okan İşalan Nişantaşı Pilates & Fitness stüdyomuzda sizleri bekliyoruz.