Vücut Geliştirme

Erkeklerin çok fazla ilgi gösterdiği bir spor dalı olan vücut geliştirme kadınlar tarafından da ilgi görmektedir. Özellikle genç yaştaki erkeklerin vücutlarının istedikleri şekli alması için bu sporu yapmaya başladıkları bilinmektedir. Bir disiplin içinde yapılması gereken spor olduğu bilinmektedir. Rekabetçi bir yapısı bulunmakta kişiler geliştirdikleri vücutları ile daha öne geçmek istemektedirler.

Yapılan sporda amaç kasların gelişmesinin sağlanmasıdır. Bunun için beslenme, egzersiz ve motivasyon gibi çok sayıda etkenin olduğu bir program uygulanmaktadır. Çok eski tarihlerde de yapıldığı yapıla çeşitli araştırmalar ile ortaya çıkmış olan vücut geliştirme sporunun ülkemizde ki öncüsü ile Ahmet Enünlü’dür. 1970 yılından itibaren 8 kez üst üste dünya şampiyonluğu ünvanını kazanmıştır. Onun bu başarısı ise birçok gence örnek olmuş ve bu spora ilgi göstermesini sağlamıştır.

Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Kaslarının gelişmesini isteyen kişilerin bunu kendi başlarına yapmaları mümkün değildir. Mutlaka uzmanların kontrolleri ve yönlendirilmesi ile hazırlanan planlara uyulmalıdır. Spor salonumuzda vücut geliştirme sporu yapmak istediğinizde bu konuda uzman hocalarımız beden yapınıza uygun olarak beslenme ve egzersiz programı hazırlayacak bunların uygulanmasında da sizlerin yanınızda yer alacaklardır. Bu sporda en önemli noktalardan birisi olan motivasyonda yine hocalarımızın yardımı ile sağlanmaktadır.

Yapılacak vücut geliştirme sporunda elde edilecek başarıyı etkileyen etkenlerde bulunmaktadır.  Bu etkenlerden birisi genetiktir. Genetik olarak bu spora yatkın kişilerin başarılı olması daha kolay olmaktadır. Hazırlanan egzersiz programını tam olarak uygulamak başarının en önemli etkenlerinden birisi olarak yer almaktadır. Vücut geliştirme sporunda başarının en önemli anahtarı ise düzenli bir yaşama sahip olmaktır. Düzenli uyku ve beslenme düzeni ile isteyen herkes bu sporda başarıyı yakalama şansını bulmaktadır.

Vücut Geliştirme Sporunun Yararları

Pek çok genç tarafından vücut geliştirme sporunun yapılmasında ki amaç istenen fiziksel görünüme ulaşmak olsa da bu sporun faydalarının düzgün bir fiziksel görünümden fazla olduğu bilinmektedir. Bu faydaları ise şu şekilde saymak mümkün olmaktadır.

  • Bedensel gelişmede etkilidir ve kişinin kas ve iskelet yapısının gelişmesini sağlamaktadır.
  • Gelişen kas yapısı ile kişinin öz güvenil gelişir ve iş hayatında olduğu gibi sosyal hayatında ki başarısının da artmasını etkiler.
  • Disiplin sağlayan bir spor olması ile kişinin disipline olmasını sağlar ve düzenli yaşam elde edilmektedir.

Fizksel görünümüz de gelişme sağlamak ve düzgün fiziğiniz ile girdiğiniz ortamlarda dikkatleri çekmek istediğinizde bunu başarmanızda sizlere spor salonumuz uzman hocaları ile hizmet vermektedir. Temiz, hijyenik ortamlarda uzman hocaların eşliğinde vücut geliştirme sporu yapmak istediğinizde bunun için spor salonumuz doğru tercih olacaktır. Hocalarımız sizin iş hayatınız da aksama olmadan bu sporu etkili bir şekilde yapabilmenizi sağlayacak olan egzersiz ve beslenme programlarını hazırlayacaklardır. Bu programın uygulanmasında ve motivasyon aşamasında da yanınızda yer almaktadır.